BRNO TISKNE S... Helena Lukášová 28.-29.8.2021

3 000 Kč
Máme místo

FOTOGRAFIE A SÍTOTISK

V cyklu speciálních workshopů zaměřených na serigrafii BRNO TISKNE S... budete pracovat po boku vybraných umělců.  Čeká vás práce s inspirativními osobnostmi, tentokrát si pro vás Helena Lukášová připravila tématický workshop zaměřený na fotografii a sítotisk.

Tento víkendový workshop se bude věnovat tématu fotografie a její přípravy na sítotisk. Tuto metodu proslavil již Andy Warhol ve svých slavných sítotiscích, kde opakovaně používal stejná síta a vytvářel různé barevné variace téhož obrazu. Tím, že sítotisk je řemeslná práce, dochází k drobným chybám, které pak vypadají velmi zajímavě a z každého tisku udělají originál!

  

 logo_brno_cervene_bez_pozadi-web za finanční podpory statutárního města Brna

 

Kategorie: Kurzy sítotisku

Neočekáváme od vás žádné technické znalosti, poskytneme vám veškerý materiál a adekvátní zázemí pro realizaci vaší práce. Výstupem workshopu jsou grafické listy každého účastníka serigrafie v maximálně 50 kopiích. Sérii těchto letních workshopů s umělci zakončí společná výstava všech účastníků workshopu. Workshop proběhne u nás v sítotiskové dílně v inspirativních prostorách bývalého lihovaru v Brně na Pekařské ulici.

 

Helena Lukášová je umělkyně, která se věnuje především práci s digitálními médii, a to především tzv. digitálnímu sochařství, zkoumá vztah reálného a virtuálního světa, objektu a obrazu. V poslední době se věnuje malbě. Vystudovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, kde absolvovala i doktorandské studium, dlouhodobě působila v USA.  Nyní vede Ateliér grafického designu a médií na Fakultě informatiky, Masarykovy univerzity.

Více na: helenalukasova.com, https://www.artlist.cz/helena-lukasova-108744/

 

 

 

Co všechno se bude dít během víkendového kurzu?

 

SOBOTA

9.30–12.30

Setkáme se v sobotu u nás v dílně, kde vám Helena Lukášová v krátkosti zasvětí do problematiky fotografoe a sítotisku. 

Pod vedením Heleny začnete tvořit vlastní šablony. 

Co se naučíte: Naučíte se připravit fotografii různými způsoby pro přenesení na sítotisk a tisk. Jedná se o práci s kontrastem, tvorbou rastru. Ukážeme si, jak vytvářet doplňující barevné plochy a povíme si něco o míchání barev. Dále si ukážeme, jak lze rozložit obraz do barevných vrstev, dovíte se, jak vytvořit 3d iluzivní obrázek (anaglyph).

Co si připravíte: Fotografie, se kterými chcete pracovat. Není ani důležité co je na obrázku, to je na vás, ale potřebujeme obrázky, které jsou kontrastní, je na nich jasný tvar. S těmi se pak dobře pracuje. Fotky z mobilu stačí!

Co si přinesete: Ideálně nějaký notebook s Photoshopem (jakákoliv verze). Pokud byste přišli třeba ve dvojici, stačí vám jen jeden. Pokud nemáte, nějak to zvládnem!

Naše síta mají velikost 90 cm x 70 cm a využít můžete skoro celou jejich plochu.

Komu je workshop určen: Všem zvědavcům, kteří se chtějí dovědět, jak svoje fotky přenést do tisku a třeba svůj výtvor nosit hrdě na tričku, či vytvořit sérii tisků. Předešlá znalost Photoshopu je vítaná, ale není podmínkou. A hlavně těm, kteří chtějí tvořit! 

 

12.30–13.30 

pauza na oběd

 

13.30–16.30

Budete pokračovat v práci pod vedením Heleny. Den zakončíte s nachystanými šablonami pro tisk.

 

NEDĚLE

9.30–12.30

Čeká nás techničtější část workshopu. Vysvětlíme vám přípravu sít k tisku (natažení emulzí, svícení, vymývání).

Společne vysvítíme vaše motivy na síta a síta vymyjeme.

 

12.30–13.30 

pauza na oběd

 

13.30–16.30

Nedělní odpoledne se budeme věnovat tisku. Čeká vás práce ve dvojicích, k dispozici Vám budou sítotiskové barvy a grafické papíry.

Očekáváme, že si vytisknete 20-50 ks grafických listů. Jeden z nich zaarchivujeme a na podzim vystavíme.

 

VÝSTAVA

Na závěr cyklu našich workshopů BRNO TISKNE S... je naplánovaná výstava. Vernisáž proběhne v dalších prostorách Distillery, pozvaní budou zúčastnění umělci, účastníci workshopů, i akademická veřejnost.